Przejdź do głównej zawartości

Zupa Meksykańska

... czyli Rumcajs w Tijuanie. Tak, żeby odetchnąć od przepisów rodem z Azji, odbijamy dziś w drugą stronę. Kuchnia meksykańska, wpisana w 2010 roku na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO jest znana chyba wszystkim. Wszelkiego rodzaju tortille, burritos, nachos, enchiladas, rozmaite salsy. Wszystko pikantne, z dużą ilością chilli, które Wasz drogi Rumcajsew uwielbia, choć nie twierdzę, że jestem odporny na jego wypalające zdolności. Kuchnią meksykańską określana jest kuchnia Meksyku i okolic, połączenie tradycji tutejszych Indian i napływowych Hiszpańskich kolonizatorów. Opiera się głównie na kukurydzy i około 20 różnych odmian fasoli, paprykach i oczywiście chilli.

Spróbowałem połączyć te najbardziej rozpoznawalne cechy kuchni meksykańskiej w zupie, którą możemy przyrządzić sobie samemu w domu z tego co możemy kupić w każdym większym sklepie. Dla zatwardziałych korzonkożerców wystarczy użyć warzywnego bulionu, zamiast drobiowego i również mogą cieszyć się wybornym smakiem Meksykańskiej Zupy ala Rumcajsew.


Składniki:
po 1 puszce: kukurydzy, czerwonej fasoli, krojonych pomidorów bez skórki
1 czerwona papryka
1 duża cebula
1 litr bulionu (drobiowego lub warzywnego)
3 ząbki czosnku
1 łyżka koncentratu pomidorowego
po 1 łyżeczce oregano, bazylii i chilli
2 łyżeczki pieprzu czarnego lub ziołowego
kilka kropel tabasco

Przygotowanie:
Cebulę kroimy w piórka, paprykę w niedługie słupki. Fasolę i kukurydzę odlewamy z zalewy, płuczemy i zostawiamy, żeby ociekły.
W garnku rozgrzewamy odrobinę oleju. Wrzucamy cebulę i smażymy, aż się zeszkli, wciąż mieszając, żeby się nie przypaliła. Dodajemy obrany i przeciśnięty przez praskę czosnek, pokrojoną paprykę i koncentrat. Smażymy razem około 5 minut, aż koncentrat ładnie się rozprowadzi. Dolewamy pomidory z puszki (razem z całym płynem), dokładnie mieszamy i gotujemy kolejne 5 minut co chwila mieszając.
Dolewamy bulion, dodajemy kukurydzę, fasolę i przyprawy. Dokładnie mieszamy, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 15-20 minut pod przykryciem.
Podawać z pieczywem: bagietką, domowymi bułeczkami serowymi, lub po prostu z chlebem.



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Serowe kulki

Smakowita przekąska na imprezę, albo zamiast prażonej kukurydzy do dobrego filmu. Składniki: 400g sera żółtego (ja użyłem Goudy) 1 i 1/2 szklanki bułki tartej 2 jajka 2 łyżeczki chilli w proszku sól i pieprz Przygotowanie: Ser ścieramy na tarce o drobnych oczkach, dodajemy jajka, bułkę tartą, paprykę oraz sól i pieprz do smaku. Wyrabiamy jednolitą masę i lepimy niewielkie kuleczki. Smażymy na głębokim oleju na złoty kolor i wykładamy na papierowy ręcznik do osuszenia.

Ciasto marchewkowe z jabłkiem

Marchewka była używana jako składnik wypieków już w średniowieczu. Biorąc pod uwagę fakt, że cukier był wówczas towarem drogim i trudno dostępnym, a zawartość cukru w marchewce jest znacznie wyższa niż w jakimkolwiek innym warzywie (poza burakiem cukrowym), stosowano ją, by wzbogacić smak deserów.  Ciasto marchewkowe przeżyło renesans w Wielkiej Brytanii podczas drugiej wojny światowej jako konsekwencja racjonowania żywności. W latach sześćdziesiątych moda na ciasto marchewkowe ogarnęła Stany Zjednoczone. Niskobudżetowy produkt szybko zyskał sympatię Amerykanów i stał się jednym z popularniejszych deserów dostępnych w większości kafejek i restauracji. W 2005 roku ciasto marchewkowe z kremową glazurą znalazło się na piątym miejscu w rankingu – przygotowanym przez amerykańską organizację Food Network – najpopularniejszych dań lat siedemdziesiątych. Tradycyjnie podawane z białą glazurą, z której zrezygnowałem, bo ciasto jest dość słodkie dla mnie i Haneczki.  Składniki: 250g marc

Khobz - marokanskie chlebki

Tradycyjne marokańskie chlebki podawane do każdego posiłku. Używane często zamiast sztućców do nabierania zup, warzyw, mięs i sosów. Tradycyjnie pieczone w opalanych drewnem, glinianych piecach. W różnych regionach dodaje się do nich rozmaitych rzeczy, zależnie od własnych upodobań i przeznaczenia chlebków.  Składniki: 300g mąki pszennej 50g mąki kukurydzianej 300ml wody torebka drożdży instant łyżeczka soli łyżeczka cukru łyżeczka mielonej słodkiej papryki 1 1/2 łyżki oleju 1 jajko Przygotowanie: 60g mąki mieszamy z solą, cukrem, wodą i drożdżami. Przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia. Gotowy, wyrośnięty rozczyn mieszamy z resztą mąki, mąką kukurydzianą, papryką i olejem. Wyrabiamy ciasto, aż zacznie odchodzić od ręki. Przykrywamy i pozwalamy rosnąć przez około 20 minut. Dzielimy na 12-15 porcji, formujemy w dłoniach małe chlebki, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i smarujemy rozmąconym jajkiem. Pieczemy w 200 stopniach około 10-12 minut.